Planeta Země
české cestovní kanceláře a agentury

Chorvatsko

Chorvatsko - ilustrační fotografie

Bolje ikad nego nikad, tak zní dobře známé chorvatské přísloví, což se dá přeložit jako lepší někdy, nežli nikdy. Podobně bychom měli uvažovat o Chorvatsku i my. Je téměř zbytečné vyjmenovávat jeho výhody, protože je to již po celá desetiletí jedna z tradiční cílových zemí dovolené ve Středomoří a dá se říci, že zůstala až do dneška poměrně ušetřena excesů masové turistiky. Takže se vydejme na cestu do této neuvěřitelně rozmanité země.

Většina cestovatelů zná především velkolepé pobřeží Jaderského moře, které je dlouhé téměř 6 tisíců kilometrů. Na severu na něj navazuje Istrie, na jih pobřeží Dalmácie a dále pak na 1.200 malých i velkých ostrovů, kterým snad může vážně konkurovat pouze Řecko. Pobřeží Istrijského poloostrova nabízí milovníkům prosluněných pláží snad všechno, co si jen mohou přát. Můžeme si tu také užít celou řadu wellness služeb a sportovních aktivit nebo jen ležet na pláži, naslouchat příboji a relaxovat. Pro otřelejší návštěvníky se nabízí jízda na moři, ať už na plachetnici, s motorovým člunem nebo na surfovém prkně. A co teprve dalmatské pobřeží! Zde se můžete pohybovat z ostrova na ostrov, navštívit neobydlené ostrůvky s impozantními útesy, svěžími lesy, kilometry písečných pláží a malebné vesničky, kterými jsou doslova posety.

Chorvatsko - ilustrační fotografie

Pobřežní oblasti tvoří ale pouze jednu ze tří částí území Chorvatska. Hned za pobřežím se vypíná Dinárské pohoří. Zde naleznete typické středomořské skalnaté horské krajiny, sice chudé, ale úchvatné. Nejenom milovníci horské turistiky a horolezci ocení jeho nádheru. Dokonce bylo inspirací i pro filmaře a natočily se tady filmy s Vinnetouem. Přesněji v národním parku Plitvická jezera. Nyní je celé území zařazeno na seznamu UNESCO jako světové přírodní dědictví. Jezera jsou obklopena zelení, proloženou vodopády a lesní krajinou. Na zdejším relativně malém prostoru se nachází ještě dalších sedm chorvatských národních parků. Na severozápad navazuje třetí malebná oblast Chorvatska s množstvím řek, zajímavých zejména pro kanoisty.

Do Chorvatska jezdí turisté také za památkami. Jejich seznam by byl kilometry dlouhý, takže vám vypíšeme alespoň několik nejhlavnějších tipů. Za kulturní centrum země se dá bezpochyby a právem považovat hlavní město Záhřeb. Tady je soustředěno také nejvíce nejdůležitější muzeí, divadel a dalších kulturních institucí. Na druhé straně tady objevíme i malebné centrum města a četné parky jako stvořené k nádherným procházkám. Možná, že nám ale bude více vyhovovat o dovolené pohodlné posezení na terase v malém baru u vynikající večeře se sklenkou slivovice. Kulinářské speciality bychom si ale v žádném případě neměli nechat ujít v jižním cípu Chorvatska, v Dubrovníku. Právem se toto město označuje jako Perla Jadranu. Prohlídka starého města, které se rozprostírá přímo u moře, je prostě nádherná a narazíme tu dokonce i na staré hradby. V tomto případě asi nebudeme myslet na jídlo a pití. Dubrovník je také na seznamu památek světového kulturního dědictví. Stejně jako na severu dalmatského pobřeží ležící starobylé město Split s antickým římským císařským palácem.

Chorvatsko - ilustrační fotografie

K návštěvě Chorvatska se doporučují především letní měsíce, kdy se teplota moře pohybuje mezi 23 až 24 stupni Celsia. A turisté si mohou vychutnat veškeré aktivity, které jim tato úžasná destinace nabízí.

Chystáte se do Chorvatska? S následujícími cestovními kancelářemi můžete v Chorvatsku strávit dovolenou, neboť jejich nabídka zahrnuje též zájezdy do této destinace. Samozřejmě se jedná o cestovní kanceláře pojištěné dle zákona č. 159/1999 v platném znění.

ABC Tours Velká Michalská 186/5 Znojmo
Adria Databanka Panská 2 Brno
Alexandria Španělská 2/770 Praha 2
Ancora Fialova 3 Šumperk
ATA Staré nám. 46 Ostrov nad Ohří
Atlantika Běhounská 22 Brno
AVE Zdenka Smila Osovského 32/26 Třebíč
Bena Tour Vodičkova 20 - PASÁŽ NOVOMĚSTSKÝ PIVOVAR, 1.PATRO Praha 1
BOŠ Čs. legií 16 Ostrava-město
Campana Tour Náměstí 131 Kdyně
Čedok Na Příkopě 18 Praha 1
České Kormidlo Masarykovo nám. 16 Hranice
Daen International Náměstí republiky 2/3 Plzeň
Dezka Prokopa Holého 808/8 Děčín 4
Emma Agency Kozí 10 Brno
Fede Jeruzalémská 3 Praha 1
Firo - tour Nám. 1.máje 94 Chomutov
Galatea Milady Horákové 8 Brno
Globtour Group Lazarská 13/8 Praha 2
Ideal - Tour Freyova 5 Praha 9
Kellner Jungmannova 33 Písek
Kovotour Plus Prívozská 12 Ostrava 1
Mayer & Crocus Lidická 35 Praha 5
Mediteran Letná IV.343 Semily
Neckermann Na Příkopě 24 (pasáž ČNB) Praha 1
Nev-Dama a.s. Olšanská 54/3 Praha 3
Teplická Rekrea Masarykova 15 Teplice
Tep Tour U Nádraží 697 Teplice
Vítkovice Tours Mírové nám. 3d/519 Ostrava
Voma Havlíčkovo nábřeží 1 Třebíč
Wisnar Štefánikova 58 Kopřivnice
Zlíntour Trips Štefánikova 17 Zlín
Zubatý Svatoplukova 520 Veselí nad Moravou
101 Cestovní kancelář Zemek Mělnická 31 Stará Boleslav

Cestovní kancelář

Cestovní kancelář (nebo též touroperátor) je firma, která sestavuje a nabízí zájezdy jiným subjektům (zákazníkům, cestovním agenturám).

Zájezd

Zájezd je předem sestavená kombinace alespoň 2 z následujících služeb a trvající alespoň 24 hodin nebo zahrnující ubytování přes noc: doprava, ubytování nebo jiné služby cestovního ruchu tvořící významnou část zájezdu.